List Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia
Wbrew manipulacjom dotyczącym znaczenia słów i zapewnieniom autorów tego projektu, nie była to „ustawa ratownicza”, ani nie zawierała „niewielkich zmian prawnych”. W rzeczywistości proponowała rozwiązania skrajne, których wprowadzenie w życie skutkowałoby wzrostem liczby aborcji i negatywnymi następstwami dla psychofizycznego zdrowia kobiet.
Przyjęcie tego projektu byłoby równoznaczne z zaprzestaniem zapewniania przez Rzeczpospolitą Polską prawnej ochrony życia wobec niektórych kategorii ludzi. Ostrzegali przed tym wybitni profesorowie prawa. Jedną z tych opinii autorstwa prof. dr hab. Anny Łabno – konstytucjonalistki, profesora nauk prawnych, polecamy w odnośniku.
Mając na uwadze ten projekt oraz 3 kolejne znajdujące się w Komisji Nadzwyczajnej, Zarząd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia od kilku miesięcy podejmował różnorodne działania mające na celu przeciwdziałanie ich uchwaleniu oraz kształtowanie opinii społecznej w kierunku poszanowania ludzkiego życia. Działania te polegały na:
- zorganizowaniu wspólnie z Katolicką Agencją Informacyjną kilku konferencji prasowych;
- wydawaniu oświadczeń i stanowisk, dotyczących aktualnie dyskutowanych kwestii dotyczących ochrony życia dziecka w okresie jego prenatalnego rozwoju, zamieszczanych w wielu mediach (szczególnie katolickich) oraz na naszych stronach internetowych. Zawierały one materiały informacyjne oraz ekspertyzy w obszarze ochrony życia. Dotyczyły one także wezwań do modlitwy w tej intencji oraz próśb kierowanych do zakonów żeńskich i męskich o modlitwę o poszanowanie ludzkiego życia.
- udziale naszych przedstawicieli w wysłuchaniu publicznym zorganizowanym przez Komisję Nadzwyczajną do spraw rozpatrzenia projektów dotyczących przerywania ciąży;
- uczestnictwie w konferencjach i marszach dotyczących ochrony życia;
- współpracy z Parlamentarnym Zespołem na rzecz Życia i Rodziny, czego ostatnim przykładem jest uczestnictwo 3 członków Federacji na jego posiedzeniu w dniu 10 lipca. Był on poświęcony ocenie oraz przygotowaniu stanowiska w sprawie zmian w Kodeksie karnym w zakresie przerywania ciąży oraz hospicjów perinatalnych.
Jednocześnie, jako mało efektywne, oceniamy nasze prośby kierowane do organizacji tworzących PFROŻ w zakresie odwiedzania posłów i senatorów z przesłaniem ochrony życia, oraz telefonowania do nich. Nie dostrzegliśmy też oświadczeń/stanowisk/opinii poszczególnych organizacji dot. ochrony życia. Są one ważne dla kształtowania świadomości społecznej i bardzo istotne niezależnie od wydawanych przez Zarząd Federacji.
Mając na uwadze wielki atak na prawo do życia, a także na wartości rodzinne, apelujemy o każde możliwe zaangażowanie w tych kwestiach.
Prosimy też o wyrażanie swoich propozycji działania przez Zarząd Federacji.
Pamiętajmy, że większość polskiego społeczeństwa jest przeciwko aborcji na żądanie (potwierdzają to badania z ostatnich lat prowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), w tym z marca br.). Niestety jest to często „milcząca większość”, co ułatwia działania środowisk proaborcyjnych.
Rozwijajmy kulturę życzliwości, solidarności i poszanowania ludzkiego życia w każdej jego fazie budując cywilizację życia!
Dnia, 18 lipca 2024 r. Z serdecznymi pozdrowieniami
Zarząd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia:
Jakub Bałtroszewicz prezes - Fundacja Jeden z Nas
ks. Tomasz Kancelarczyk wiceprezes - Fundacja Małych Stópek
Grzegorz Nienartowicz wiceprezes - Fundacja ku Pełni Życia
Członkowie zarządu:
Magdalena Bartoszewicz - Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna
Maria Gondek - Fundacja Fala Życia
Ewa Kowalewska - Human Life International Polska
Rafał Szczypta, Rycerze Kolumba