Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

O nas

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Elbląskiej p.w. św. Józefa powstało w Kwidzynie w roku 1994, a więc w roku ogłoszonym przez papieża Jana Pawła II Rokiem Rodziny. Założyciele i członkowie stowarzyszenia swoją misją uczynili niesienie pomocy rodzinie we wszelkich zagrożeniach mogących zachwiać jej stabilnością. Zagrożeniach płynących z zewnątrz, jak i wewnątrz rodziny. Dziś, po prawie dwudziestu latach działania wiemy, że te zagrożenia nie tylko nie zniknęły, ale narastają. Niepokoi stopień deprawacji młodego pokolenia i biernego przyzwolenia na to ze strony dorosłych. To, co od wieków  było złem,  agresywnie domaga się nie tylko tolerancji ale akceptacji. I ją otrzymuje, bo głos sprzeciwu jest słaby. Dlatego wszyscy, którzy uważają, że podstawą zdrowego społeczeństwa jest zdrowa moralnie rodzina, z ojcem, matką i dziećmi, powinni zrzeszać się aby być przeciwwagą dla mniejszości ale głośnej i zorganizowanej.  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zaprasza wszystkich do swojego grona i prosi o wsparcie modlitewne dzieł, które prowadzi: świetlic środowiskowych, ośrodka interwencji kryzysowej, poradni rodzinnej. Stowarzyszenie zaprasza też tych wszystkich, którzy potrzebują pomocy w sprawach rodzinnych pedagoga, psychologa czy prawnika.  Stowarzyszenie składa się z rodzin i jest dla rodzin.

Statut

 Tekst ujednolicony po wprowadzeniu zmian Uchwałą nr 6/WZ/2015 Walnego Zgromadzenia w dniu 11.10.2015 oraz Uchwałą nr 1/NWZ/2015 w dniu 20.12.2015

 

Rozdział I

 

Postanowienia ogólne

 § 1

 Stowarzyszenie działające na podstawie niniejszego statutu nosi nazwę ?Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Elbląskiej p.w. św. Józefa?, zwane w dalszym ciągu Stowarzyszeniem.

 § 2

 Stowarzyszenie jest społeczną organizacją, działającą w ramach przepisów o stowarzyszeniach i skupiającą osoby fizyczne wyznania rzymsko-katolickiego oraz osoby wspierające działalność Stowarzyszenia.

§ 3

 Stowarzyszenie prowadzi działalność w łączności z Kościołem Katolickim. W tym celu Biskup Diecezjalny wyznacza do współpracy ze Stowarzyszeniem asystenta kościelnego.

 § 4

 Terenem działania Stowarzyszenia jest diecezja elbląska. Siedzibą władz zwierzchnich jest Kwidzyn.

 § 5

  1. Stowarzyszenie może powoływać jednostki terytorialne:

                        1/ Oddziały

                        2/ Koła

  1. Stowarzyszenie może współpracować z innymi organizacjami, instytucjami, jednostkami, ośrodkami i osobami, w realizacji zadań statutowych.

 § 6

 Stowarzyszenie posiada osobowość prawną i używa okrągłej pieczęci z napisem ?Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Elbląskiej p.w. św. Józefa:?

 

Rozdział II

Cele,  zadania i środki działania

 § 7

 Celem Stowarzyszenia jest wspomaganie rodzin katolickich w kształtowaniu ich życia małżeńskiego i rodzinnego zgodnie z zasadami Ewangelii wyrażonymi w nauce Kościoła Katolickiego, zwłaszcza w adhortacji apostolskiej Jana Pawła II ?Familiaris consortio?.

 § 8

 Do zadań Stowarzyszenia należy:

1/ pomoc małżonkom w tworzeniu rodziny jako wspólnoty życia i miłości,

2/ troska o realizację w życiu społecznym Karty Praw Rodziny,

3/ troska o zachowanie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci i o właściwe

    warunki jego rozwoju,

4/ praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży,

5/ podejmowanie inicjatyw społecznych, gospodarczych i politycznych mających na celu   wszechstronną pomoc rodzinie.

 § 9

 Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:

1/ reprezentowanie interesów rodzin katolickich wobec władz publicznych

2/ organizowanie pomocy moralnej, materialnej i prawnej rodzinom, a zwłaszcza samotnym matkom, rodzinom wielodzietnym oraz rodzinom zagrożonym przez współczesne choroby społeczne, oraz pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej,

3/ organizowanie prelekcji, sympozjów, zgrupowań formacyjnych i innych form działalności propagujących w społeczeństwie idee Stowarzyszenia,

4/ organizowanie kursów przedmałżeńskich, sieci katolickich poradni rodzinnych, szkół rodzenia i innych kursów kształtujących świadomość i odpowiedzialność za rodzinę,

5/ propagowanie idei Stowarzyszenia w środkach masowego przekazu

6/ prowadzenie szkół, przedszkoli i żłobków,

7/ organizowanie i prowadzenie sekcji i kół zainteresowań dla dzieci i młodzieży,

8/ organizowanie wycieczek, obozów i kolonii dla dzieci, wczasów dla rodzin i innych form wypoczynku,

9/ organizowanie imprez kulturalno-rozrywkowych i rekreacyjnych,

10/ współpraca z krajowymi i zagranicznymi organizacjami działającymi na rzecz rodziny, integracji europejskiej, kontaktów i współpracy między społeczeństwami,

11/ prowadzenie działalności charytatywnej,

12/ opiniowanie projektów aktów prawnych mających wpływ na życie rodziny,

13/ prowadzenie działalności gospodarczej, w rozmiarach służących realizacji celów statutowych,

14/ prowadzenie katolickiego ośrodka adopcyjno-opiekuńczego i ośrodków pomocy rodzinie w sytuacjach kryzysowych,

15/ prowadzenie placówek opiekuńczych, opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjno-kulturalnych

16/ organizowanie i udzielanie pomocy oraz wsparcia ofiarom przemocy, wypadków komunikacyjnych, katastrof  i innych zdarzeń losowych.

 

Rozdział III

Członkostwo, prawa i obowiązki członków Stowarzyszenia

 § 10

 1. Członkiem zwyczajnym może zostać osoba pełnoletnia, mająca pełną zdolność do czynności prawnych, postępująca zgodnie z katolickimi zasadami moralnymi i podejmująca się realizacji celów i zadań Stowarzyszenia.

2. Członkami wspierającymi Stowarzyszenie mogą być osoby fizyczne, organizacje, instytucje i zakłady posiadające osobowość prawną, zmierzające do uczestnictwa w realizacji założeń statutowo-programowych Stowarzyszenia.

3. Członkowie, założyciele Stowarzyszenia stają się osobami stowarzyszonymi po zarejestrowaniu Stowarzyszenia.

4. Członków do Stowarzyszenia przyjmuje Zarząd na podstawie pisemnej deklaracji kandydata. Uchwała o przyjęciu podejmowana jest w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów.

5. Członek wspierający, mający osobowość prawną, jest reprezentowany w pracach Stowarzyszenia przez upoważnionego przedstawiciela.

6. Stowarzyszenie może nadać członkostwo honorowe osobom nie należącym do Stowarzyszenia, lecz szczególnie zasłużonym dla niego.

  § 11

1. Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia mają prawo do:

1/ korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego,

2/ udział w pracach Stowarzyszenia z prawem głosu,

3/ zgłaszania wniosków i propozycji do władz Stowarzyszenia

  1. Postanowienia pkt. 1 ppkt. 3 mają zastosowanie do członków wspierających, a postanowienia pkt. 1 ppkt.  2 i 3 mają zastosowanie do członków honorowych.

§ 12

 Członkowie Stowarzyszenia mają obowiązek:

1/ aktywnego realizowania celów statutowych Stowarzyszenia

2/ przestrzegania postanowień Statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia,

3/ dbania o autorytet Stowarzyszenia i dawania dobrego świadectwa,

4/ regularnego opłacania składek statutowych.

§ 13

 1. Za nieprzestrzeganie obowiązków członka Stowarzyszenia Zarząd Stowarzyszenia ma  prawo:

a/ upomnienia

b/ udzielenia nagany

c/ zawieszenia w prawach członka na okres od 3 miesięcy do 2 lat

d/ wykluczenia ze Stowarzyszenia

  1. Za nieprzestrzeganie obowiązków członka Stowarzyszenia Zarząd Koła ma prawo udzielenia upomnienia. W przypadku, gdy Zarząd Koła uzna wyżej wymieniona karę za niewystarczającą, przekazuje sprawę do rozpoznania Zarządowi Stowarzyszenia. Od decyzji Zarządu Koła członek Stowarzyszenia może odwołać się w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji do Zarządu Stowarzyszenia.
  2.  Od decyzji Zarządu Stowarzyszenia członek Stowarzyszenia może odwołać się do Komisji Pojednawczo-Dyscyplinarnej w terminie 14 dni od daty dostarczenia decyzji.
  3. Komisja Pojednawczo-Dyscyplinarna może wymierzyć kary wyszczególnione w § 23 pkt. 4 Statutu.
  1. Członkowi Stowarzyszenia służy prawo wniesienia odwołania od decyzji Komisji Pojednawczo-Dyscyplinarnej do Walnego Zgromadzenia w terminie 14 dni od daty dostarczenia decyzji.

  § 14

 Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje wskutek:

1/ dobrowolnego wystąpienia zgłoszonego na piśmie Zarządowi Stowarzyszenia,

2/ niepłacenia składek członkowskich przez okres roku,

3/ wykluczenia ze Stowarzyszenia,

4/ śmierci członka Stowarzyszenia.

 

Rozdział IV

 Struktura, władze Stowarzyszenia i ich kompetencje.

§ 15

1. Władzami Stowarzyszenia są:

1/ Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia,

2/ Zarząd Stowarzyszenia,

3/ Komisja Rewizyjna,

4/ Komisja Pojednawczo-Dyscyplinarna

2. Władzami Oddziału Stowarzyszenia są:

1/ Walne Zebranie Oddziału

2/ Zarząd Oddziału

3.   Władzami Koła Stowarzyszenia są:

1/ Walne Zebranie Koła,

2/ Zarząd Koła.

§ 16

Kadencja Wszystkich władz Stowarzyszenia trwa 3 lata. W razie ustąpienia osób z organów władzy Stowarzyszenia w trakcie kadencji, organom tym przysługuje prawo kooptacji, jednak liczba osób dokooptowanych nie może przekraczać 2/5 liczby składu z wyboru.

§ 17

  1. Walne Zgromadzenie jest zwoływane przez Zarząd Stowarzyszenia raz w kadencji jako zgromadzenie sprawozdawczo-wyborcze.
  2. O terminie, miejscu i porządku Walnego Zgromadzenia członkowie zwyczajni są zawiadamiani co najmniej na 2 tygodnie przed terminem zebrania.
  3. W Walnym Zgromadzeniu biorą udział wszyscy członkowie zwyczajni, a w przypadku przekroczenia liczby200 członków, wybrani delegaci z poszczególnych Kół według zasad uchwalonych przez Zarząd Stowarzyszenia.

§ 18

  1. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie może być zwołane na podstawie uchwały Zarządu Stowarzyszenia, na żądanie Komisji Rewizyjnej, lub na żądanie 1/3 liczby członków zwyczajnych. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie obraduje nad sprawami, dla których zostało zwołane.
  2. Postanowienia § 17 pkt. 2 i 3 mają zastosowanie do Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia.

 § 19

Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy:

      1/ uchwalanie zmian statutowych

      2/ wybór Prezesa Stowarzyszenia

      3/ wybór członków Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Komisji Pojednawczo-Dyscyplinarnej,

4/ uchwalanie głównych kierunków i podstawowych wytycznych działalności merytorycznej i finansowej Stowarzyszenia,

5/ rozpatrywanie sprawozdań Zarządu i Komisji Pojednawczo-Dyscyplinarnej oraz decydowanie o absolutorium dla ustępującego Zarządu,

6/ rozpatrywanie wniosków i propozycji zgłoszonych przez organa władzy Stowarzyszenia, członków Stowarzyszenia,

7/ uchylanie uchwał sprzecznych ze Statutem na wniosek Komisji Rewizyjnej lub 1/3 członków Stowarzyszenia,

8/ ustalania wysokości wpisowego i składek członkowskich oraz uchwalanie upoważnienia dla Zarządu do ich zmian w czasie trwania kadencji władz,

9/ nadawanie lub pozbawianie godności członka honorowego,

10/ podejmowanie uchwał związanych z rozwiązaniem się Stowarzyszenia i sprawami likwidacji majątku,

11/ rozpatrywanie odwołań od decyzji Komisji Pojednawczo-Dyscyplinarnej na wniosek ukaranych członków.

§ 20

  1. Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków zwyczajnych (delegatów)
  2. Wyboru Prezesa dokonuje Walne Zgromadzenie w głosowaniu tajnym. Prezesem Stowarzyszenia zostaje kandydat, który w wyniku głosowania uzyskał bezwzględną większość głosów ważnych.
  3. Wyboru członków władz Stowarzyszenia dokonuje Walne Zgromadzenie w oparciu o następujące zasady:

a/ nie ogranicza się liczby kandydatów,

b/ głosowanie jest tajne,

c/ głosuje się na poszczególnych kandydatów,

d/ członkami władz Stowarzyszenia zostają kandydaci, którzy w wyniku głosowania uzyskali największą ilość głosów ważnych.

  1. Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia może się odbyć, przy braku kworum, w drugim terminie wyznaczonym nie wcześniej niż po upływie 1/2 godziny od pierwszego terminu Zgromadzenia. Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają wówczas zwykłą większością głosów obecnych członków (delegatów).

§ 21

  1. Zarząd Stowarzyszenia kieruje jego pracą i odpowiada za swą działalność przed Walnym Zgromadzeniem Stowarzyszenia. Przewodniczącym Zarządu jest Prezes Stowarzyszenia.
  2. Zarząd Stowarzyszenia składa się z 4-7 członków wybranych na Walnym Zgromadzeniu.

W przypadku zmniejszenia składu Zarządu i kooptacji nowych członków Zarząd może zmienić podział funkcji oprócz funkcji Prezesa.

3.   Zarząd konstytuuje się na swoim pierwszym posiedzeniu wybierając: Wiceprezesa, Sekretarza i Skarbnika.

4.   Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, ale nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.

5.   Do zakresu działania Zarządu należy:

                  1/ wykonywanie uchwał Walnego Zgromadzenia,

                  2/ kierowanie bieżącą pracą Stowarzyszenia,

                  3/ reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu,

                  4/ zarządzanie majątkiem i funduszami Stowarzyszenia,

5/ uchwalanie okresowych planów działalności merytorycznej i finansowej Stowarzyszenia,

6/ podejmowanie uchwał o przyjęciu zapisów i darowizn oraz kupnie, sprzedaży, zamianie i obciążeniu nieruchomości,

7/ powoływanie Oddziałów, Kół i sekcji problemowych, sprawowanie nadzoru nad ich działalnością,

8/ podejmowanie uchwał w sprawach przystąpienia Stowarzyszenia do stowarzyszeń krajowych i zagranicznych,

9/ zwoływanie zwyczajnych i nadzwyczajnych Walnych Zgromadzeń Stowarzyszenia,

10/ zaciąganie zobowiązań, zawieranie umów oraz udzielanie wszelkiego rodzaju pełnomocnictw w imieniu Stowarzyszenia,

11/ zatrudnianie pracowników etatowych Stowarzyszenia,

12/ składanie sprawozdań Walnemu Zgromadzeniu Stowarzyszenia,

13/ uchwalanie regulaminu wyboru delegatów na Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia.

14/ udzielanie pełnomocnictw Zarządowi Oddziału niezbędnych do prowadzenia jego działalności statutowej,

15/ zatwierdzanie rocznych sprawozdań finansowych i bilansów Stowarzyszenia,

16/ zatwierdzanie sprawozdań finansowych i merytorycznych prowadzonych placówek składanych właściwym władzom finansującym zadania zlecone Stowarzyszeniu.

  1. Organizację i tryb pracy Zarządu określi regulamin pracy.

7.   Uchwały Zarządu Stowarzyszenia podejmowane są zwykłą większością głosów przy obecności przynajmniej połowy jego członków. W przypadku równej ilości głosów, decyduje głos Przewodniczącego.      

§ 22

  1. Organem kontrolującym działalność Stowarzyszenia jest Komisja Rewizyjna w składzie 3-5 członków wybranych na Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia.
  2. Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy:

1/ kontrolowanie co najmniej raz w roku całokształtu działania Stowarzyszenia,

2/ przedstawianie Zarządowi uwag i wniosków wynikających z oceny działalności statutowej i finansowej Stowarzyszenia,

3/ składanie sprawozdań na Walnym Zgromadzeniu i stawianie wniosków o udzielenie lub odmowę udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi Stowarzyszenia.

  1. Postanowienia§ 16 stosuje się odpowiednio.

§ 23

  1. Komisja Pojednawczo-Dyscyplinarna składa się z 3 członków wybranych na Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia.
  2. Postanowienia § 16 stosuje się odpowiednio.
  3. Do zadań Komisji Pojednawczo-Dyscyplinarnej należy:

1/ rozpatrywanie wniosków Zarządu dotyczących spraw, o których mowa w § 13 pkt. 1 ppkt.d

2/ rozstrzyganie odwołań od decyzji Zarządu Stowarzyszenia dotyczących sankcji za nieprzestrzeganie statutu, regulaminów i uchwał władz przez członków Stowarzyszenia,

3/ rozpatrywanie skarg członków Stowarzyszenia w sprawach naruszeń dotyczących zasad współżycia koleżeńskiego i autorytetu Stowarzyszenia,

4/ składanie na Walnym Zgromadzeniu sprawozdań ze swojej działalności.

  1. Komisja Pojednawczo-Dyscyplinarna może wymierzyć następujące kary:

a/ upomnienie,

b/ nagana,

c/ zawieszenie w prawach członka Stowarzyszenia na okres od 3 miesięcy do 2 lat,

d/ wykluczenie ze Stowarzyszenia.

  1. Decyzja Komisji Pojednawczo-Dyscyplinarnej jest prawomocna i może być uchylona tylko przez Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia.
  2. W odniesieniu do członków władz Stowarzyszenia decyzje o zawieszeniu w wykonywaniu funkcji lub wykluczenia ze Stowarzyszenia może podjąć tylko Walne Zgromadzenie.

§ 24

  1. Koła Stowarzyszenia mogą być powoływane w przypadku zrzeszenia się co najmniej 7 osób;

formalnie zatwierdza je Zarząd Stowarzyszenia.

  1. Terenem działania Koła jest parafia lub kilka parafii diecezji elbląskiej.
  2. Zarząd Stowarzyszenia ustala instrukcje organizacyjne i wyborcze dla Kół.
  3. Zarząd Koła składa się z 3 osób. W skład Zarządu Koła wchodzi Przewodniczący, Sekretarz i Skarbnik.
  4. Spotkania członków Koła odbywają się w miarę potrzeb. Posiedzenia Zarządu Koła ? co najmniej raz na dwa miesiące.
  5. Do kompetencji Walnego Zebrania Koła należy:

1/ wybór Przewodniczącego Koła i członków Zarządu Koła,

2/ udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi Koła

3/ wyznaczanie kierunków i planów działań Koła

4/ zgłaszanie wniosków do Zarządu Stowarzyszenia

  1. Do kompetencji Zarządu Koła należy:

1/ realizowanie zadań statutowych zawartych w § 9 Statutu, w porozumieniu z Zarządem Stowarzyszenia, z wyjątkiem zadań wymienionych w punkcie 6,8,10,12 i 13.

2/ wykonywanie uchwał i postanowień władz Stowarzyszenia,

3/ zgłaszanie wniosków do Zarządu Stowarzyszenia w sprawach przyjęcia osób do Stowarzyszenia,

4/ regularne przekazywanie do Zarządu Stowarzyszenia części składek członkowskich Koła według zasad uchwalonych na Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia,

5/ składanie sprawozdań z działalności Koła za miniony rok pracy Zarządowi Stowarzyszenia lub Zarządowi Oddziału w terminie określonym przez Zarząd Stowarzyszenia

6/ podejmowanie decyzji w sprawach określonych w § 13 pkt.2.

§ 24?

  1. Oddziały Stowarzyszenia mogą być powołane na pisemny wniosek Kół.
  2. Terenem działania Oddziału Stowarzyszenia jest kilka parafii diecezji elbląskiej.
  3. Zarząd Stowarzyszenia ustala instrukcje organizacyjne i wyborcze dla Oddziału Stowarzyszenia.
  4. Zarząd Oddziału składa się z 3 - 5 osób. W skład Zarządu Oddziału wchodzą Przewodniczący, Skarbnik, Sekretarz i ewentualnie dwóch członków.
  5. Posiedzenia Zarządu Oddziału odbywają się co najmniej raz na dwa miesiące.
  6. Do kompetencji Walnego Zebrania Oddziału należy:

1/ wybór Zarządu Oddziału

2/ uchwalanie planu pracy i kierunków działalności na terenie działania zgodnie ze Statutem i uchwałami władz Stowarzyszenia,

3/ rozpatrywanie sprawozdań Zarządu Oddziału oraz decydowanie o absolutorium dla ustępującego Zarządu Oddziału,

4/ podejmowanie uchwał i postanowień będących przedmiotem obrad zebrania,

5/ zgłaszanie wniosków do Zarządu Stowarzyszenia.

  1. Kompetencje Zarządu Oddziału każdorazowo określa Zarząd Stowarzyszenia.

 Rozdział V

 Majątek Stowarzyszenia

 § 25

 Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.

 § 26

Do realizacji zadań statutowo-programowych Stowarzyszenie pozyskuje fundusze i inne składniki majątkowe z tytułu:

1/ składek statutowych,

2/ akcji zbiórkowych oraz dobrowolnych świadczeń osób wspierających,

3/ dotacji i subwencji,

4/ darowizn, zapisów i poleceń

5/ innych wpływów,

6/ działalności gospodarczej.

 § 261

Stowarzyszenie prowadzi następującą działalność gospodarczą określoną wg PKD:

- hotele i podobne obiekty zakwaterowania 55.10.Z

- obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania 55.20.Z

- pozostałe zakwaterowanie 55.90.Z

- pozostała usługowa działalność gastronomiczna 56.29.Z

- wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi 68.20.Z

- nadawanie programów radiowych 60.10.Z

- nadawanie programów telewizyjnych ogólnodostępnych i abonamentowych 60.20.Z

- wydawanie książek 58.11.Z

- wydawanie gazet 58.13.Z

- wydawanie czasopism i pozostałych periodyków 58.14.Z

- pozostała działalność wydawnicza 58.19.Z

  § 262

  1. Działalność pożytku publicznego prowadzona jest w formie nieodpłatnej i odpłatnej.

a/ do działalności nieodpłatnej zalicza się wg PKD:

- pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowana 88.99.Z

b/ do działalności odpłatnej zalicza się wg PKD:

- wychowanie przedszkolne 85.10.Z

- szkoły podstawowe 85.20.Z

- gimnazja 85.31.A

- licea ogólnokształcące 85.31.B

- licea profilowane 85.31.C

- pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych 85.51.Z

- pozaszkolne formy edukacji artystycznej 85.52.Z

- pozaszkolne formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu 85.53.Z

- nauka języków obcych 85.59.A

- pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane 85.59.B

- działalność wspomagająca edukację 85.60.Z

- działalność obiektów kulturalnych 90.04.Z

- pozostała pomoc społeczna z zakwaterowaniem 87.90.Z

- pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych 88.10.Z

- opieka dzienna nad dziećmi 88.91.Z

                      

  1. Dochód z działalności odpłatnej pożytku publicznego służy wyłącznie realizacji zadań należących do sfery zadań publicznych i celów statutowych Stowarzyszenia.
  2. W ramach prowadzonej działalności pożytku publicznego zakazuje się:

1)  udzielania pożyczek lub zabezpieczenia zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do własnych członków, członków organów Stowarzyszenia lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub spowinowacenia w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanej dalej ?osobami bliskimi?,

2)  przekazywanie majątku Stowarzyszenia na rzecz członków Stowarzyszenia, członków organów Stowarzyszenia lub pracowników oraz ich bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,

3)  wykorzystywania majątku Stowarzyszenia na rzecz członków, członków organów Stowarzyszenia lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystywanie bezpośrednio wynika ze statusowego celu Stowarzyszenia albo podmiotu wymienionego w art. 3 ust. 3 ustawy o pożytku publicznym

4)  zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie jego organów lub pracownicy oraz ich  osoby bliskie.

§ 27

Wszelkie dokumenty wiążące Stowarzyszenie pod względem finansowym i majątkowym oraz dokumenty rozliczeniowe podpisują w imieniu Stowarzyszenia łącznie Prezes z Wiceprezesem, Prezes ze Skarbnikiem względnie Wiceprezes ze Skarbnikiem.

Rozdział VI

Zmiany Statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia

 § 28

  1. Zmiany Statutu wymagają uchwały Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia podjętej większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia (delegatów).
  2. W razie braku kworum mają zastosowanie zapisy § 20 pkt. 4

 § 29

  1. Rozwiązanie się Stowarzyszenia może nastąpić na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia podjętej większością 2/3 głosów przy obecności  co najmniej 2/3 liczby członków zwyczajnych (delegatów).
  2. W razie braku kworum mają zastosowanie zapisy § 20 pkt. 4

 § 30

 Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia decyduje o przeznaczeniu majątku rozwiązanego Stowarzyszenia powołując  Komisję Likwidacyjną. W przypadku niemożności podjęcia przez Walne Zgromadzenie uchwały o przeznaczeniu majątku i powołaniu Komisji Likwidacyjnej ? majątek Stowarzyszenia przechodzi na własność Kościoła Katolickiego.

Władze Stowarzyszenia

Władze Stowarzyszenia wybrane na Walnym Zgromadzeniu

w dniu 21 listopada 2021

Kadencja 2021-2024

 Zarząd Diecezjalny

Wojciech Kowalczyk  - prezes zarządu

Ryszard Mówiński     - wiceprezes zarządu

Andrzej Baczewski    - skarbnik

Małgorzata Biryło      - sekretarz

Ewa Wierciak            - członek

 Komisja Rewizyjna

Ewa Schneider             - przewodnicząca

Eugenia Śliwińska         - członek

Andrzej Krawczyk          - członek

 Komisja Pojednawczo-Dyscyplinarna

Elżbieta Mówińska      - przewodnicząca

Zenon Jaremko           - członek

Stanisław Kowalczyk    - członek

 

Władze Stowarzyszenia wybrane na Walnym Zgromadzeniu

w dniu 25 listopada 2018

Kadencja 2018-2021

 

Zarząd Diecezjalny

Wojciech Kowalczyk  - prezes zarządu

Ryszard Mówiński     - wiceprezes zarządu

Andrzej Baczewski    - skarbnik

Beata Graciszewska  - sekretarz

 

Komisja Rewizyjna

Ewa Schneider             - przewodnicząca

Jadwiga Gajdamowicz  - członek

Maria Fiksa                   - członek

 

Komisja Pojednawczo-Dyscyplinarna

Elżbieta Baczewska      - przewodnicząca

Czesława Jaremko       - członek

Regina Staszak            - członek

 

Władze Stowarzyszenia wybrane na Walnym Zgromadzeniu

w dniu 11 października 2015

Kadencja 2015 - 2018

Zarząd Diecezjalny

Wojciech Kowalczyk - prezes zarządu

Czesława Jaremko   - wiceprezes zarządu

Andrzej Baczewski   - skarbnik

Marcin Powęska       - sekretarz

Regina Staszak        - członek

 

Komisja Rewizyjna

Jadwiga Gajdamowcz - przewodnicząca komisji

Krystyna Kuklińska     - członek

Ewa Schneider           - członek

 

Komisja Pojednawczo-Dyscyplinarna

Ryszard Mówiński       - przewodniczący komisji

Elżbieta Baczewska     - członek

Halina Grabarek          - członek

 

 

Władze wybrane na Walnym Zgromadzeniu  w dniu 24 listopada 2012

Kadencja 2012 - 2015

 Zarząd Diecezjalny

Wojciech Kowalczyk                    - prezes zarządu

Czesława Jaremko                       - wiceprezes zarządu

Andrzej Baczewski                       - sekretarz

Marek Grabarek                            - skarbnik

 

Komisja Rewizyjna

Ewa Schneider                            - przewodnicząca

Elżbieta Baczewska                    - członek

Dobrosława Kawka                      - członek

 

Komisja Pojednawczo-Dyscyplinarna

Ryszard Mówiński                       - przewodniczący

Jadwiga Gajdamowicz                - członek

Barbara Lipińska-Postawa          - członek

 

Asystent kościelny: ks. kanonik mgr.lic. Ignacy Najmowicz

O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Elbląskiej powstało w grudniu 1994 roku w Kwidzynie. Zawiązane zostało przez grupę ludzi dostrzegających w otaczającej rzeczywistości  zagrożenia dla  rodziny jako podstawy zdrowego społeczeństwa i narodu. Rok 1994 Papież Jan Paweł II a także Organizacja Narodów Zjednoczonych określili go jako Rok Rodziny.  Zachęta ze strony niekwestionowanego autorytetu, jakim jest Jan Paweł II a z drugiej strony ataki na instytucję rodziny ze strony małych acz hałaśliwych i mających dostęp do mass-mediów  grup, przyśpieszyło decyzję o potrzebie konsolidowania środowisk katolickich. Ważyły się w tym czasie losy wielu ustaw a rodziny katolickie nie miały możliwości zabrania głosu w publicznej dyskusji na tematy ważne dla przyszłości narodu (jak np. legalizacja aborcji, model wychowania dzieci i młodzieży, tzw. edukacja seksualna i in.) z braku swojej reprezentacji. Zagrożenia dla młodzieży ze strony sekt i tzw. mniejszości seksualnej usiłujących agitację prowadzić w szkołach mogły już spotkać się z reakcją zorganizowanych środowisk katolickich. Teraz dopiero okazało się jak wielu ludziom zależy na tym, by nasze dzieci rosły i wychowywały się w zdrowym moralnie otoczeniu. Okazało się, że takich stowarzyszeń jest coraz więcej. Powstała Polska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich. Milcząca do tej pory większość społeczeństwa naszego kraju poznała swoją siłę, gdy zgodnym głosem powiedziała: nie - dla aborcji, pornografii i demoralizacji młodzieży.