Spotkanie opłatkowe 2022
Tradycyjnie w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli spotkaliśmy się w siedzibie Stowarzyszenia na spotkaniu opłatkowym. Ponieważ obawa przed zakażeniem COVID-em nie zachęca do spotkań w większym gronie, to dlatego spotkanie przy kawie i domowych wypiekach odbyło się w kameralnych warunkach. Kolędy śpiewane z gitarowym akompaniamentem ks. Marka Kubeckiego wprowadziły nas w ten magiczny czas Bożego Narodzenia.
Refleksje po rekolekcjach
Kochani.
Jeszcze z dużymi emocjami chcę Wam opowiedzieć o fantastycznym miejscu rekolekcyjnym w Gorzędzieju k/Tczewa. Okazuje się, że "o rzut kamieniem" od Kwidzyna, w urokliwym miejscu na skarpie Wisły, mają swój dom rekolekcyjny Ojcowie Karmelici Bosi. Prowadzą tam przez cały rok, wg ogłaszanego wcześniej programu, rekolekcje w duchowości Karmelu. Ja pojechałam
29 Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Elbląskiej pw. św. Józefa zachęca do uczestnictwa w corocznej pielgrzymce Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Oprócz przeżywania trudów pielgrzymowania, radości ze spotkania z Panią Jasnogórską - Królową Polski, złożenia próśb i zawierzenia naszych rodzin Jej Matczynej opiece, będzie okazja do uroczystego odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Pielgrzymka jest w dniach 21-22.09.2013 (sobota i niedziela). Zachęcamy szczególnie małżeństwa mające w tym roku okrągłą rocznicę ślubu.
Informacje w siedzibie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Elbląskiej w Kwidzynie ul. Warszawska 14, tel. 55- 279 70 13.
Stowarzyszenie nie zapewnia transportu.
21-22 IX, sb-nd |
- |
29. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin |
Hasło: POLSKA ODNAWIA MAŁŻEŃSKIE ŚLUBY |
||
21 września, sobota |
||
15.30 |
- |
Msza św. w intencji Ojczyzny w Kaplicy MB |
17.00 |
- |
Wykład w Sali Ojca Kordeckiego |
19.30 |
- |
Droga Krzyżowa na Wałach (ze świecami) |
22 września, niedziela |
||
9.00 |
- |
Konferencje w sali O. A. Kordeckiego |
11.00 |
- |
Centralna Eucharystia na Szczycie, połączona z zawierzeniem rodzin. Na Eucharystię zaproszone są delegacje rodzin ze wszystkich parafii |
Dzień Dziecka na Miłosnej
Prorodzinnie na Miłosnej
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Elbląskiej z siedzibą w Kwidzynie zorganizowało 29 maja dla swoich podopiecznych piknik rodzinny. Tradycyjnie, odbywa się on na Terenach Rekreacyjnych Miłosna. Działa tu największa z prowadzonych przez Stowarzyszenie świetlic socjalno terapeutycznych. Łącznie opieką świetlicową objętych jest ponad 110 dzieci w wieku szkolnym. Na organizowany piknik dla wspólnej zabawy zapraszani są wraz z rodzicami. Tegoroczny piknik, któremu wyjątkowo sprzyjała pogoda cieszył się dużą frekwencją. Dzięki życzliwości prezesa Jacka Goszczyńskiego, uczestnicy konnym zaprzęgiem objechali najciekawsze zakątki leśne. Było też ognisko przy muzyce i pieczenie kiełbasek, a przede wszystkim zorganizowany turniej składający się z wielu konkurencji sprawnościowych. Był tez odrębny konkurs na wspólne malowanie plakatów. Nagrodą dla wszystkich uczestników były słodycze.
Archiwum
Styczeń 2005 Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Elbląskiej 13.01.2005 wpisane zostało do rejestru organizacji pożytku publicznego (numer KRS 0000022620) co umożliwia przekazywanie odpisu podatkowego w wysokości 1%. Dla zainteresowanych tą formą wspierania naszej organizacji podajemy numer konta: Powiślański Bank Spółdzielczy o/Kwidzyn nr 30 8300 0009 0014 2412 2000 0010. Dziękujemy!
Styczeń 2005 Od 1 stycznia 2005 roku prowadzimy na zlecenie samorządu M. Kwidzyna cztery świetlice socjoterapeutyczne.
Marzec 2003 Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że nasze Stowarzyszenie zostało uhonorowane Nagrodą Przewodniczącego Rady Powiatu Kwidzyńskiego za "WYBITNE OSIĄGNIĘCIA NA RZECZ ROZWOJU POWIATU KWIDZYŃSKIEGO".
Maj 2002 W dniu 11 maja 2002 odbyło się w Kwidzynie Walne Zebranie Stowarzyszenia. Ustępujący Prezes Zarządu, lek. med. Wojciech Kowalczyk przedstawił sprawozdanie z działań Zarządu w minionych trzech latach. Na wniosek Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej udzielono absolutorium ustępującemu Zarządowi i wybrano nowe władze. Prezesem Zarządu SRKDE został wybrany Andrzej Rupieta z Kwidzyna. W skład zarządu zostali wybrani: Beata Orzech z Elbląga (Wiceprezes), Krystyna Kopisto z Kwidzyna (Sekretarz), Ryszard Mówiński z Kwidzyna (Skarbnik), Ewa Nitkiewicz z Elbląga, Halina Grabarek i Wojciech Kowalczyk z Kwidzyna (Członkowie).
Luty 2002 Z dniem 01 lutego 2002 Stowarzyszenie uruchomiło następne zadanie mające na celu pomoc rodzinie w sytuacji kryzysowej pod nazwą Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Działa telefon informacyjno-interwencyjny a także dyżury stacjonarne od poniedziałku do piątku. Pomoc przeznaczona jest nie tylko dla osób w związku z przemocą w rodzinie, ale także w związku z uzależnieniami (alkohol, narkotyki), nagłymi stratami i zdarzeniami losowymi. Kwalifikowanej pomocy udzielają psycholodzy, pedagodzy, prawnicy, pracownicy socjalni. W wybranych przypadkach powołuje się zespoły interwencji kryzysowej składające się z specjalistów w zakresie psychologii, pedagogiki, kuratorów sądowych, pracowników socjalnych, przedstawicieli policji oraz adresatów pomocy aby ustalić przyczyny kryzysu, analizę zagrożeń i plan działania.
Listopad 2001 20.11.2001 rozpoczął się pierwszy kurs przedmałżeński. Szkolenia dla narzeczonych w zakresie teologii małżeństwa, psychologii, prawa, pedagogiki (dotyczącej małżeństwa i rodziny) oraz naturalnych metod planowania rodziny prowadzą specjaliści oraz ksiądz.
Październik 2001 W dniu 23 października 2001 odbyła się w Kwidzynie, z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Elbląskiej i przy współpracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie oraz Urzędu Miasta w Kwidzynie, konferencja p.t. ? Pomoc rodzinie w kryzysie?. Konferencja odbyła się w ramach programu partnerskiej współpracy miast Celle (Niemcy) i Kwidzyna (Polska) w zakresie pracy socjalnej i pomocy rodzinie. W części pierwszej wystąpili Herr von Fintel (dyrektor Urzędu Socjalnego Miasta Celle), pani Krystyna Dominiczak (dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku) i pan Piotr Kończewski (Krajowy Koordynator Programu Starszy Brat/Starsza Siostra). W części drugiej odbyła się dyskusja panelowa z udziałem Urlike Hausin-Beins, Małgorzata Wrotecki, Wolfram Beins, Helmut Krasft (pedagodzy rodzinni i pracownicy socjalini z Celle) oraz przedstawicieli polskich instytucji socjalnych na temat ?Od kryzysu do stabilizacji ? jak chronić dziecko i rodzinę?. W trakcie konferencji wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie zaprezentowały spektakl ?Listy do...? wg scenariusza Barbary Lipińskiej-Postawa i opracowaniu muzycznym Mariana Pietrusiaka. W ciągu następnych 3 dni odbyły się szkolenia i warsztaty dla pracowników socjalnych oraz dla kandydatów na rodziców zastępczych. Nad całością organizacyjną pieczę sprawowała dyrektorka Katolickiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego mgr Wanda Szymanek a perfekcyjne tłumaczenie zapewniała jak zwykle niezawodna Małgorzata Wrotecki.
Listopad 2001 W Katolickim Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym od 10 lutego 2001 trwa szkolenie kandydatów na opiekunów zastępczych według programu PRIDE. W szkoleniu obejmującym 9 sesji (27 godzin) bierze udział 18 osób. Zakończenie szkolenia przewidziane jest w kwietniu.
Październik 2000 Z inicjatywy Katolickiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego działającego przy Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich w Kwidzynie, Burmistrz Miasta Kwidzyna zaprosił przedstawicieli partnerskiego miasta dolnosaksońskiego ? Celle. W dniach 16 ? 18 października 2000 gościli w Kwidzynie Wolfram Beins, dyrektor poradni psychologicznej dla osób uzależnionych, Małgorzata Wrotecki, pedagog z poradni rodzinnej Caritas oraz pracownicy socjalni ? Urlike Beins i Helmut Kraft. Przeprowadzono dwa szkolenia dla członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i członków klubu abstynenta ?Praca socjalna i terapia osób uzależnionych od alkoholu? oraz ?Wczesna interwencja kryzysowa w rodzinach? a także szkolenie dla pracowników socjalnych. Pobyt przedstawicieli miasta Celle był okazją nie tylko do zapoznania się z niemieckim modelem pomocy socjalnej ale także dał możliwość przedstawienia naszych rozwiązań w dziedzinie pomocy socjalnej. Był też okazją do nawiązania osobistych kontaktów, choć program pobytu był niezwykle napięty. Niewątpliwie najbardziej obciążoną osobą w grupie gości, była pani Małgorzata Wrotecki, pełniąca, z poświęceniem i wdziękiem ale także z dużą znajomością tematu, rolę tłumacza.
Styczeń 2000 Informujemy, że z dniem 3.01.2000 roku, Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Kwidzynie, na zlecenie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, zajmuje się:
- kwalifikacją kandydatów na opiekunów zastępczych
- opieką nad rodzicami zastępczymi
Pracownicy Ośrodka są zobowiązani do utrzymywania stałych kontaktów z rodzicami zastępczymi w celu czuwania nad prawidłowym spełnieniem warunków umowy o powierzeniu dziecka. Pragniemy także wspierać rodziny w pełnieniu przez nie funkcji opiekuńczo-wychowawczych.